Продукти за почистване на дома

Изследване, публикувано в American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, изследва продуктите за почистване на дома, включително спрейове и други почистващи препарати. Въпреки че проучването не разглежда влиянието на продуктите върху риска от рак на белия дроб, то има за цел да открие как почистващите препарати увреждат белите дробове и нарушават функцията им.

В първото по рода си проучване за препарати за почистване на дома норвежките изследователи са стигнали до някои важни открития. Ето основните точки:

  • Проучването разглежда 6000 жени над 20-годишна продължителност.
  • То изследва дългосрочното въздействие на почистващите препарати върху здравето на дихателните пътища, включително спад на белодробната функция и запушване на дихателните пътища.
  • Учените са разгледали както хората, чистещи вкъщи, така и хората, които имат за професия почистването.
  • Изследването е разгледало принудителен обем на издишване за една секунда, което е колко въздух можете да издухаме от дробовете си за секунда.
  • Те също са разгледали принудителния жизнен капацитет. Това е колко въздух можете да издухаме от белите си дробове, след като поемем дълбоко дъх.
  • Въпреки че и двата дихателни фактора намаляват естествено с възрастта, започваща в средата на 20-те години, проучването установява редовно, използвайки почистващи химикали, ускорен спад на дейността на белите дробове.
  • Почистването само веднъж седмично на дома над 20 години води до значително увреждане на белите дробове.
  • Хората, имащи чистенето като професия, имат увреждане на белите дробове наравно с пушенето на 20 цигари дневно за 10 до 20 години.

Изследователите предполагат, че дразнещите съставки на почистващите продукти причиняват щети чрез различни пътища, включително:

  • Задействане на дисфункцията на имунната система
  • Предизвикване на възпаление в лигавиците
  • Увреждане на дихателните пътища на клетъчно, структурно и тъканно ниво

Ето и някои препоръки от изследователите:

  • Спестете пари и дробовете си, като просто използвате по-малко почистващи препарати. Производителите на купените от магазина почистващи препарати не са длъжни да разкриват всички съставки, така че няма начин да разберете какво има в конкретна смес ... и как това ще повлияе на здраве ви в краткосрочен и дългосрочен план.
  • Избягвайте почистващите препарати, когато е възможно. Ако трябва да ги използвате, напръскайте първо върху кърпа, за да намалите броя на малки капчици, които вдишвате.
  • Използвайте кърпи от микрофибър или кърпи от микрофибър и вода, за да почистите праха в дома си.
  •  
Тъмната страна на продуктите за почистване на дома

Проучването, свързващо употребата на препарати за почистване с увреждане на белите дробове от цигари, със сигурност трябва да ни накара да се замислим. Но има десетки и десетки други, прегледани от специалисти, публикувани проучвания, които очертават как вредните почистващи продукти влияят върху телата ни. Коя е най-страшната част? Производителите на препарати за почистване не е нужно да разкриват всички съставки в продуктите. И ние просто не знаем какви ефекти върху здравето произтичат от начина, по който всички тези съмнителни съставки се смесват помежду си. Но ето какво знаем. Нека разгледаме някои от начините, по които токсичните почистващи продукти могат да навредят на тялото ни.

Дисфункция на имунната система

Едно проучване върху животни, публикувано в Science през 2012 г., демонстрира вредата, която може да бъде получена от живот в твърде стерилна среда. Изследователите наблюдават две групи мишки: първата група е била развъждана с „свободна от микроби“ имунна система, в която липсват чревни бактерии; втората група е получила нормално, здравословно излагане на добри и лоши бактерии. Когато са тествани, мишките без зародиши са имали много по-високи нива на възпаление в областта на дебелото черво и белите дробове в сравнение с мишките с нормална експозиция на зародиши (които са имали здрави имунни отговори).

Мишките, които са живели в безмикробна среда също имали развити симптоми, подобни на улцерозен колит и астма. Но добрата новина е, че след като изолираните мишките са били изложени на нормални количества бактерии две седмици след раждането, реакцията на имунната им система се балансира и животните се излекуват от възпалителните състояния.

 Белодробно проникващо замърсяване на въздуха

Знаете ли, че почистването на дома с домакински почистващи препарати, налични в повечето магазини, всъщност може да създаде опасни въздушни условия във вашия дом? Изследване от 2006 г., публикувано в списанието Indoor Air, открива, че почистващите препарати за дома често съдържат високи нива на летливи органични съединения.

Авторите на изследването отбелязват, че тези почистващи препарати често съдържат гликолови етери, които са токсични замърсители на въздуха. Терпените са други проблемни химикали, скрити в почистващите препарати. Те могат лесно да реагират с формалдехид и ултра фини частици във въздуха, за да създадат увреждащ белия дроб озон.

Лимонен и линалоол са две синтетични ароматични терпени химикали, често използвани в ароматизирани за цитрусови продукти.

Болни деца

Китайско проучване на близо 2300 ученици от 21 различни училища е установило, че честото използване на почистващи препарати в дома увеличава вероятността децата да имат ринит, възпаление на носната лигавица, с от 29 на 97 процента.

Изследователите са изчислили „общото химическо натоварване“ на децата, като събират общото време на излагане на 14 различни продукта за почистване на дома. Симптомите на ринит са били по-лоши, тъй като общото химическо натоварване се е увеличило.

Астма

Добре известно е, че хората, които имат за професия почистването на домове и офиси, увеличават риска си от развитие на астма. Но знаете ли, че използването на почистващи спрейове у дома също е свързано с разболяване от астма? Проучване от 2010 г., публикувано в „Актуално мнение за алергията и клиничната имунология“, е намерило сериозни доказателства, свързващи не само професионалните почистващи препарати, но и домашните, с астмата. Авторът на проучването отбелязва, че следните продукти могат да бъдат особено важни за симптомите на астма:

  • почистващи препарати под формата на спрей
  • белина
  • други дезинфектанти

И така, какво предизвиква тези белодробни заболявания? Изследователите смятат, че това може да е сенсибилизиращ ефект и / или дразнещи свойства на съставките.

Добавете опасностите от синтетичните аромати, често използвани в почистващите препарати, и е лесно да видите как препаратите за почистване в дома могат да доведат до стягане в гърдите, хрипове и други дихателни заболявания.

Дерматит

Ако търсите естествени домашни средства против обрив, може да е толкова лесно, колкото да рутината за почистване на дома ви.

За съжаление, съставките, които предизвикват контакт с дерматит, са често срещани в почистващите препарати и пералните продукти. Консерванти като метилизотиазолинон са сред най-лошите. И бъдете внимателни: тази съставка често се среща в продукти за почистване и пране, продавани като „натурални“.

Отровни газове

Не са само почистващите продукти, а и как ги смесваме, което води до потенциално катастрофални заплахи за здравето. Опасността от белина варира извън собствените й първоначални респираторни заплахи. Една от най-големите опасности? Не се съчетава добре с други популярни химикали за почистване. Една често срещана грешка е смесването на белина с препарат за почистване, съдържащ амоняк. (Препаратите за почистване на стъкло и под често съдържат амоняк.)

Това създава хлорамин газ. Всъщност детската болница на Филаделфия предупреждава, че само няколко вдишвания от тази химическа смес могат да предизвикат за 24 часа симптоми, включително:

  • Дразнене на очите, носа, гърлото и дихателните пътища
  • Сълзливии очи
  • Хрема
  • Възпалено гърло
  • Кашлица
  • Затлачване на гърдите със слуз

Смесването на белина с почистващ препарат на киселинна основа също създава хлорен газ, друг дразнител, но с по-сериозни и по-дълготрайни ефекти от хлорамина. Дори смесването на бял оцет с белина може да създаде този опасен газ, заедно с киселини, намиращи се в отворите за отпушване на канали, препарати за почистване на фурни и почистващи средства за тоалетни чинии.

 Повече токсични смеси

Ако нивата на озон са високи в къщата, почистващите съставки, особено естествените и синтетични форми на цитрусови плодове, могат да реагират, за да създадат формалдехид, известен канцероген за човека. Създават се и токсични микрочастици, които могат да се настанят в белите ни дробове.

Според Американската асоциация на белите дробове озонът може да влоши астмата и други белодробни заболявания, докато фините частици не само могат да влошат астмата, но и да увеличат риска от сърдечен удар и инсулт.

Как да намерим и създадем по-безопасни продукти за почистване

Тъй като нашите химически разпоредби са остарели и не ни защитават правилно от токсични почистващи продукти, как да намерим по-безопасни решения? Ето основните препоръки:

  • Повечето хора не се нуждаят от промишлени дезинфектанти за почистване на дома. Използвайте съставки като ябълков оцет, сода за хляб и кастилски сапун за почистване. Когато се нуждаете от по-мощен почистващ препарат, използвайте етерични масла, убиващи микроби.
  • Когато се съмнявате, изберете не ароматизирани продукти.
  • Не използвайте въздушни филтри в дома си, които създават озон.
  • Избягвайте антибактериален сапун, включително активната съставка триклозан и съставки, използвани за заместване на триклозан.
  • Не се доверявайте винаги на „зелени“ или „естествени“ почистващи препарати. Проучване от 2015 г. открива много съдържащи канцерогени, токсични аромати, подобно на обикновените почистващи препарати,
Последни мисли за продуктите за почистване на дома и заплахи за здравето

През 2018 г. норвежките изследователи са пуснали първо по рода си проучване, свързващо дългосрочната експозиция на почистващите препарати със значително увреждане на белите дробове.

Почистването на дома само веднъж седмично предизвика спад на дейността на белите дробове.

Хората, които чистят по-редовно, имат увреждане на белите дробове наравно с пушенето на 20 цигари на ден в продължение на 10 до 20 години.

Увреждането се измерва чрез намаляване нивата на вдишване при издишване и по-слабо едносекундно изхвърляне на въздух от белите дробове.

Смята се, че увреждането вреди на имунната система, на дихателния тракт и се дължи на хронично възпаление, предизвикано от почистващите продукти.

Десетки други изследвания свързват обичайните продукти за почистване на дома с астма, дисфункция на имунната система, автоимунни заболявания, рак и други заболявания.

Много етерични масла притежават антибактериални и антивирусни свойства, ако се нуждаете от по-мощен природен почистващ препарат. Просто бъдете сигурни, че избирате масла, които са безопасни за употреба, т.е. достатъчно добро качество, а не синтетично добити такива или с примеси на синтетика.

Ако искате да се научите как сами да си направите продукти за почистване на дома, които да са евтини, безопасни и да почистват добре, то можете да погледнете рецептите в този сайт, както и да се свържете с мен, за да ви дам повече информация.

Споделете:

Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on twitter
Twitter

Подобни статии

етерично масло Равинтсара

Етерично масло равинтсара

Етерично масло от равинтсара (Ravintsara), 5 мл.Латинско наименование: Cinnamomum camphora Равинтсара (да не се бърка с Равенсара, се извлича от листата на Cinnamomum camphora. Въпреки

Harvest spice

Смес от етерични масла Harvest spice

Смес от етерични масла Harvest spice, 15 мл.Земен бленд Съберете се с любимите си хора, за да отпразнувате прекрасните спомени, докато се наслаждавате на топлия

Мини перлички On Guard

Мини дражета dōTERRA On Guard

Мини перличките doTERRA On Guard са лесен и удобен начин да извлечете ползите от бленда от етерични масла doTERRA On Guard. Мини перличките doTERRA On

Спрей за почистване на ръцете On Guard

Спрей за почистване на ръцете On Guard

Спрей за почистване на ръцете On Guard, 30 мл. Пречистващият спрей doTERRA On Guard почиства кожата на ръцете благодарение на изключително фината, бързосъхнеща спрей форма.